Pánevní dno a fyzioterapie (pánevní dno a intimní obtíže)

 In Uncategorized @cs

Pánevní dno a fyzioterapie (pánevní dno a intimní obtíže)

Pánevní dno je nenápadná, ale důležitá součást pohybového aparátu. V běžném životě ho příliš často nevnímáme. Svaly pánevního dna spolu s vazy a fasciemi tvoří oporu orgánům malé pánve  (močový měchýř, děloha, konec střeva). Z různých důvodů může dojít k oslabení svalů nebo jejich zvýšenému napětí, to má za následek špatnou funkci pánevního dna.  Vznikají tak obtíže jako jsou úniky moče či stolice, poklesy orgánů malé pánve, různé bolestivé stavy v oblasti pánve. Mezi rizikové skupiny patří těhotné a ženy po porodu, ženy po gynekologických operacích a operacích v oblasti pánve, ženy v menopauze, osoby s vyšší hmotností, chronickým kašlem a vyšší fyzickou zátěží.

Tyto obtíže postihují ženy v každém věku. Bohužel jsou často tabuizovány a bagatelizovány. Ženy se stydí se svým problémem svěřit, omezují své aktivity a často hledají pomoc na internetu. V současné době lze tyto obtíže úspěšně řešit návštěvou odborníka urogynekologa nebo fyzioterapeuta, který se touto problematikou zabývá. Ideální je, pokud tito oborníci mezioborově spolupracují.

Návštěva u odborníka?

Lékař urogynekolog provede vyšetření zaměřené na konkrétní obtíže a navrhne další postup. Může volit operační léčbu nebo konzervativní léčbu. Ke konzervativní léčbě patří fyzioterapie.

Jak probíhá fyzioterapie?

Zkušený fyzioterapeut  vyšetří celkově pohybový aparát, držení těla a cíleně vyšetří svaly pánevního dna per vaginam (přes pochvu). Zjistí jak je žena schopna svaly ovládat, jejich sílu či schopnost relaxace. Díky tomu může zvolit správný způsob cvičení a jeho frekvenci. Doporučí ženě, zda je vhodné využít ke cvičení pomůcky ( vaginální závaží, Venušiny kuličky apod.).   Fyzioterapeut se zaměří i na úpravu držení těla a dysbalancí v pohybovém aparátu.

Pokud pociťujete drobné obtíže s únikem moči či pocit větší volnosti nebo malého poklesu v intimních partiích, je lépe začít s řešením dříve než se obtíže prohloubí. Ideální volbou je právě fyzioterapie, která může působit jako léčba, prevence či podpora při operačním řešení.

Leave a Comment